Suradnja s Hrvatskim vodama

U posjet učenicima 3.a i 3.b stigao je Hrvoje – kornjača, glavni lik slikovnica Hrvatskih voda.

Hrvoje nije došao sam, s njim su bile gospođe Marija Vizner i Iva Šutić, djelatnice Hrvatskih voda.

Na samom početku, učenicima  su predstavljene glavne aktivnosti i zadaće Hrvatskih voda, upoznali su se s kornjačom Hrvojem i saznali zašto je baš kornjača glavni lik slikovnica, gdje i koliko dugo živi neretvanska kornjača i ostale kornjače.

Predstavljene su im sve tri slikovnice Hrvatskih voda: „Život uz rijeku – Poplave“, „Voda izvor života – Zaštita voda“ i „Voda i čovjek – Korištenje voda.“

Učenici su naučili su u kakvim se oblicima voda javlja u prirodi, kako voda u prirodi kruži, a njihove ručice u zraku od samog početka prezentacija odavale su kako su ovo učenici koji mnogo toga već znaju. Kroz cijelu prezentaciju pozorno su slušali i bili vrlo pažljivi i upijali nova znanja, a također su podijelili postojeća znanja i iskustva. Veliku pažnju „ukrala“ im je priča o poplavama, realistični prizori nasipa i gradnja zemljanih i zečjih nasipa. Puno pitanja su postavljali, poput onih što ako pukne nasip, koliko pijeska se stavlja u vreće za zečji nasip, zašto se stavlja baš pijesak, zašto uopće ljudi grade kuće tako blizu rijeka, ako postoji opasnost da budu poplavljene, što činiti ako dođe do poplava i slično. Knjiga o zaštiti voda uvijek je djeci zanimljiva jer spoznaju kako su sami odgovorni za onečišćenje voda u mnogim svakodnevnim situacijama, a da toga nisu ni bili svjesni. Knjiga o korištenju voda podsjeti ih koliko je voda moćna i kako nema niti jedne životne aktivnosti koja se može obavljati bez korištenja vode i njene snage. Stoga, kako Hrvoje kaže, s vodom štedljiv treba biti i vode čuvati. Bez nje ne možemo živjeti, jer to su nam osnovni životni uvjeti.
Učenici su se jako razveselili  slikovnicama koje su dobili na poklon.

Mi se nadamo ponovnom susretu s Hrvojem i gospođama te im od srca  zahvaljujmo na dolasku u našu školu.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 12. 10. 2016.