Sudjelovanje u Croatian Makers ligi 2022./2023.

Ove školske godine učitelj Ivica Košić i učenici uključeni u grupu Mladi tehničari sudjelovali su u projektima Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).

IRIM je neprofitna udruga sa sjedištem u Hrvatskoj koja je razvila i provodi najveći izvannastavni obrazovni program u Europi – kroz pokret Croatian Makers s dosegom od više od 300.000 djece samo u Hrvatskoj.

IRIM-ov cilj je potaknuti i osnažiti svu djecu u Hrvatskoj i regiji da steknu STEM kompetencije potrebne da postanu ravnopravni građani 21. stoljeća, ne samo time što im omogućava pristup tehnologiji, nego i edukacijom i drugim aktivnostima.

Croatian Makers robotička liga je vodeći IRIM-ov projekt robotike, najveće takvo natjecanje u EU-u s više od 12.000 djece uključene tijekom svake školske godine u više od 600 škola i neprofitnih organizacija, kojima je IRIM donirao više od 3.000 robota. Obrazovne institucije redovito sudjeluju u 4 do 5 krugova natjecanja tijekom školske godine.

U sklopu Croatian Makers lige ove školske godine naši učenici sudjelovali su u dva projekta:

1. STEM u zajednici
  2. Umjetna inteligencija u STEM edukaciji

U sklopu projekta STEM u zajednici krajem lipnja 2022. u školu je pristigla oprema za provođenje projekta: komplet od 5 robota za provedbu Croatian Makers lige te STEM box – uređaj za popularizaciju STEM-a kroz interaktivnu igru s robotom.

U listopadu 2022. učitelj Ivica prošao je edukaciju o korištenju pristigle opreme, STEM u zajednici te počeo pripremati učenike za sudjelovanje u robotičkom natjecanju Croatian Makers Lige.

U siječnju 2023. učitelj Ivica  prošao je edukaciju u sklopu projekta Umjetna inteligencija u STEM edukaciji gdje smo naučili koristiti funkciju HuskyLens kamere za prepoznavanje lica.

Učenici su sudjelovali ukupno u jednom pretkolu te nakon toga u još četiri kola. U svakom su kolu natjecatelji dobivali različite zadatke u kojima su trebali programirati robota da samostalno vozi, prati liniju, koristi RGB diode, izbjegava prepreke koristeći ultrazvučni senzor, prepoznaje lica koristeći kameru za umjetnu inteligenciju te na kraju ispisuje tekst na ekranu kamere.

Zadnje, četvrto kolo se održalo od 13. ožujka do 5. travnja te je sudjelovalo više od 1800 natjecatelja iz više od 340 ustanova u Hrvatskoj.

Na kraju natjecanja svi učenici koji su se natjecali tijekom godine dobili su zaslužene pohvalnice, a mentori zahvalnice.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 4. 7. 2023.

« Svibanj 2024 »