Činimo dobro Otiskom srca

Učenici 4.a OŠ Dubrava sudjelovali su u nacionalnom projektu Činimo dobro Otiskom srca kroz aplikaciju DoGood People u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Projekt je započeo krajem siječnja i trajao je do 7. veljače 2023. godine. U projekt je bilo uključeno 33 škole iz cijele Republike Hrvatske. Učenici su se međusobno natjecali i skupljali bodove.

Na kraju projekta 4.a  osvojio je najveći broj bodova te tako zauzeo prvo mjesto.

Svi sudionici projekta imali su deset istih zadataka koje su trebali ostvariti. Ostvarivanje zadataka dokumentiralo se snimljenim fotografijama. Svaki zadatak nosio je određeni broj bodova te tako dodatno motivirao učenike.  Osim zajedničkih zadataka, sudionici su trebali osmisliti svoje posebne zadatke vezane uz održivi razvoj, tzv. samoizazove i zaraditi dodatne bodove.

Glavni cilj projekta je  poticanje učenika na aktiviranje, uključivanje i sudjelovanje u razvoju lokalne zajednice.

Ishodi i odgojno obrazovna očekivanja:

A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.

odr A.2.2. Uočava da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost.

odr A.2.3. Razmatra utjecaj korištenja različitih izvora energije na okoliš i ljude.

odr B.2.1. Objašnjava da djelovanje ima posljedice i rezultate.

odr B.2.2. Prepoznaje primjere održivoga razvoja i njihovo djelovanje na lokalnu zajednicu.

odr B.2.3. Opisuje kako pojedinac djeluje na zaštitu prirodnih resursa.

odr C.2.1. Solidaran je i empatičan u odnosu prema ljudima i drugim živim bićima.

odr C.2.2. Razlikuje osobnu od opće dobrobiti.

odr C.2.3. Prepoznaje važnost očuvanje okoliša za opću dobrobit.

Provedene aktivnosti

1. Prazne sobe

2. Smeće pripada kanti za smeće

3. Zid raznolikosti

4. Solidarnost kroz suradnju

5. Pisma starijima

6. Čiste boje

7. Jednakost 1:0 Diskriminacija

8. Smiješno voće

9. Čišćenje ormara

10. Zasadi drvo

Nakon zadanih izazova osmislili su i svoje samoizazove. Ovo su samo neke od aktivnosti koje su odradili.

1. Briga o cvijeću (izrada prirodnog gnojiva)

2. Brinemo se o kućnim ljubimcima

3. Od starog nešto novo

Bilo je toga još jako puno...

Ovakav način rada bio je veoma poticajan. Učenici su vrlo rado sudjelovali u svim predviđenim aktivnostima. Svaki dan su dolazili s pitanjem: "Učiteljice, koji smo danas po redu?"

Rang lista se svaki dan mijenjala, nikada nisu bili sigurni koji će biti. Tek zadnji dan su shvatili da bi mogli pobijediti što se na kraju i dogodilo.

Uglavnom, bilo je jako zabavno.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 10. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »