Prva humanitarna kazališna predstava u 4.a

I ove školske godine, učenici 4. a razrednog odjela sudjeluju u projektu Škole za Afriku.  Na početku projekta razgovarali su o djeci Etiopije. Etiopiju su prvo potražili na karti kako bi uopće vidjeli koliko su ta djeca udaljena od nas.

Shvatili su da škola, klupa, bilježnica, učitelj ili učiteljica još su uvijek samo san za više od 38 milijuna djece Afrike. Bez obrazovanja ta djeca gube priliku da ostvare svoje potencijale, izađu iz siromaštva i izgrade bolju budućnost za sebe, svoje obitelji i zajednice.

Na početku projekta razgovarali su o dječjim pravima, razgovarali su o svojim pravima i pravima djece u Etiopiji. Uočili su da tamo djeca nemaju osnovne uvjete za život i da im je potrebna pomoć. Razmišljali su na koji način bi prikupili novčana sredstava te na taj način im pomogli.

Došli su na ideju da organiziraju humanitarnu kazališnu predstavu za učenike nižih razreda te putem dobrovoljnih priloga pokušaju skupiti nešto novca. Osim toga, od svojeg džeparca odvajali su po kunu-dvije i donosili u školu.

U studenom su podijelili uloge i počeli marljivo vježbati. Odvajali su svaki slobodni trenutak kako bi uvježbali odabrani igrokaz. Više od mjesec dana vježbali su igrokaz u tajnosti.

Uz pomoć učiteljice, na satu Likovne kulture, izradili su potrebne rekvizite i plakate. Kad su potrebni rekviziti i plakati bili gotovi, ponosno su objavili svima što rade.Plakat su postavili na ulazna vrata škole i oglasni pano u hodniku.

Za svoju premijeru odabrali su 16. prosinac 2022.  Za taj dan posebno su se obukli, pripremili pozornicu te pozvali svoje prijatelje na predstavu.

Pred vrata svoje učionice postavili su kutiju za dobrovoljne priloge i veselo pozvali druge učenike na njihovu premijeru.

Predstava je prošla odlično.

Na kraju predstave svaka učiteljica dobila je božićnu čestitku, a dijete bombon.

Ukupan iznos prikupljenih sredstava je ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­696,00 kn i 5 lp

Poslije učenika na predstavu su stigli i roditelji učenika 4.a razreda.

Bili su oduševljeni predstavom.

Na kraju dana, većina učenika i roditelja ispunila je anketu o viđenoj predstavi.

Ovo su njihovi rezultati.

Ovo su odgovori roditelja

Zaključak

Ovakav pristup rada oduševio je i roditelje i učenike.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 19. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »