Skupljanje starih baterija

Naša škola je tijekom protekle školske godine sudjelovala u ekološkom projektu Skupljajmo zajedno stare baterije čiji je organizator poduzeće FRIŠ d.o.o. iz Križevaca. S projektom nastavljamo i ove godine kako bismo mlade osvijestili o štetnosti odlaganja starih baterija u miješani otpad ili u prirodu. Više o tome saznajte u daljnjem tekstu.

FRIŠ d.o.o. poduzeće je za proizvodnju, prodaju, servis i održavanje starter akumulatora i industrijskih baterija, te sakupljanje i oporabu otpadnih akumulatora i baterija.

Što biste trebali znati o baterijama

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

Projekt skupljanja starih baterija

Ciljevi projekta:

-Poticati svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija

-Skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva

-Uočiti direktnu povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno-posljedične veze ljudskog nemara prema prirodi, te mogućim posljedicama zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode

-Poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša

-Potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana

-Poticati na ekološko djelovanje u domu i školi te razvijati poduzetnički duh

Više o projektu: http://www.fris.hr/o-projektu.html

objavio: Helga Vreš   datum: 14. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »