Škola u prirodi/Škola plivanja u Selcu

U petak 1. lipnja 2012., učenici četvrtih razreda naše škole krenuli su u Selce gdje su proveli pet dana. Posjet je bio organiziran kao Škola u prirodi/Škola plivanja pa su učenici i ponešto naučili. Kao zaseban nastavni oblik, Škola u prirodi ima važnu odgojnu i obrazovnu zadaću. Radom, učenjem i druženjem u Školi u prirodi učenici provjeravaju znanja i iskustva, vježbaju i primjenjuju ih u stvarnoj životnoj sredini.

Iz Dubrave smo krenuli u 6:40 sati. Putem smo se zaustavili u nacionalnom parku Risnjak i prošetali poučnom stazom Leska, a na odredište smo stigli poslije 14 sati. Kada smo došli, odmah smo se raspakirali, malo odmorili i krenuli na kupanje prije večere.

Sutradan smo išli na otočić Košljun brodom. Naučili smo da je otočić poznat po franjevačkom samostanu koji se nalazi na njemu već oko šest stoljeća. Njega stalno naseljava nekoliko redovnika. Osim samostana na otočiću su i muzej, dvije crkve, Navještenja Marijina i svetog Bernardina te tri kapelice: Porođenja, svetog Jerusolima i svetog Franje. Osim najuže ulice na svijetu, vidjeli smo i Bašćansku ploču. Nismo izostavili ni špilju Biserujku. Prema legendi, špilja je dobila ime prema blagu koje je u njoj pronađeno, a pripadalo je lokalnim gusarima.  Dugačka je samo 110 metara, ali je vrlo bogata stalaktitima, stalagmitima i stalagnatima.

U Vinodolu  smo naučili pjesmu o umjetniku Kloviću, poznatom minijaturistu. Zatim je uslijedila i radionicu pod nazivom Mali Michelangelo na kojoj su učenici su pokazali svoje umjetničke sklonosti.

Posjetili smo i Crikvenicu, a najviše smo se zadržali u akvariju, gdje smo vidjeli različite zanimljive morske životinje, što nas je posebno oduševilo.

Iako nisu bile pasje vrućine, bili smo hrabri i okupali se u moru. Krenuli smo u Dubravu  puni novih znanja i doživljaja, gdje su nas dočekali naši roditelji. To je bio prekrasan izlet i bilo bi lijepo ponoviti ga.

objavio: Mirela Martinčević   datum: 13. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »