Dječji tjedan

Učenici prvog razreda PŠ Farkaševac završili su međunarodni projekt "Obilježavanje dječjeg tjedna". Projekt se odvijao na eTwinning platformi.

Dječji tjedan se obilježava već više od trideset godina prvi puni tjedan u listopadu. Ove godine organizirao se pod motom "Ljubav djeci prije svega!".

Nizom akcija i aktivnosti za djecu i s djecom nastojala se skrenuti pozornost najšire društvene javnosti na položaj djece u društvu.

Prvi zadatak bio je predstavljanje učenika na eTwinning platformi.

Prvašići su projekt započeli druženjem sa svojim prijateljima iz drugog razreda. Zamolili su ih da im objasne dječja prava. Svaki učenik objasnio je po jedno dječje pravo. Prvašićima se najviše svidjelo pravo na igru. Zbog toga su se odlučili igrati i natjecati.

Prvi dan projekta proveli su ove aktivnosti:

1. trčanje

2. štafetne igre

3. crtanje kredom

Veselo su čestitali drugom razredu na zasluženoj pobjedi.

Slijedilo je zajedničko crtanje kredom u boji na temu "Radost."

2. listopada 2018. godine učenici prvog razreda ponovili su sadržaje vezane uz dječja prava. Upoznali su se s pojmom POVELJA. Naučili su da su povelje bile važni kraljevski ili državni dokumenti. Razgovarali su što bi trebala imati njihova povelja. Nakon razgovora s oduševljenjem su pristupili potpisivanju svoje povelje.

Povelja o prijateljstvu

Povelju o prijateljstvu ponosno su postavili na razredni pano.

Treći dan projekta odvijao se na satu hrvatskog jezika. Učenici su slušali priču Vjeruj u sebe.

Nakon razgovora i analize priče, svi učenici izabrali su balon i na njemu napisali poruku "VJERUJ U SEBE!"

Slijedila je igra s balonima i odlazak u park.

Četvrti dan projekta učenici su započeli rješavanjem ankete. Anketa je bila anonimna. Cilj ankete bio je da učenici iskreno odgovore na postavljena pitanja.

Nakon ankete učenici su živo razgovarali zašto su zaokružili koji odgovor te koliko su bili iskreni u svojim odgovorima.

Analiza ankete

Slijedilo je čitanje i analiza priče Uvijek govori istinu.

Cilj je bio uočiti važnost govorenja istine.

Svi učenici su se složili da je bilo dobro što je Roo (glavni lik) na kraju priznao da je slomio stolac. Stolac je služio za iskazivanje počasti među sovama.

Na kraju sata učenici su zaželjeli svoj stolac počasti. Uzeli su praznu stolicu i veselo je uredili. Pokušali su napraviti stolicu koja bi se svidjela Sovcu.

U završnom dijelu sata učenici su se popeli na stolac i prisjetili se svojih dobrih djela.

Zadnji dan dječjeg tjedna učenici prvog razreda pripremili su izložbu dječjih radova i malenu priredbu za ostale učenike nižih razreda.

Svoj doživljaj izložbe učenici drugog razreda upisali su u Knjigu gostiju.

Ispred škole održana je priredba.

Pred svim učenicima niže smjene izveli su tri recitacije:

Slovo po slovo, Pjesmu o bojama i Malen je svijet.

Slijedila je igra s pjevanjem Čvorak, čvorak.

Na kraju su svi zajedno zapjevali pjesmu Kad si sretan te čestitali učiteljima njihov dan. Naime, zadnji dan projekta odvijao se na Dan učitelja.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 6. 10. 2018.