Osnovna škola Dubrava

Osnovna škola Dubrava
Osnovna škola Dubrava

Himna škole


U jednoj sunčanoj ulici, čuju se smijeh i vika.
Tamo je škola naša, puna razigranih učenika.


Naša škola stara, svima znana, Dubrava!
Streljaštvo, rukomet, karate i pčelice, to su naše zlatne medalje.
Stara škola naša složnom pjesmom odzvanja!
Tko te pita, ti mu reci: „Nigdje nema ljepšeg djetinjstva!“


Farkaševac je mjesto malo, al’ je puno dragih ljudi dalo!
Isto kao Bolč i Kapela!
Eto, to je naša škola cijela!


Kud god gledaš, sa svih strana, djeca stižu veselo,
A učitelji ponosni su na svakog pomalo!


Naša škola stara, svima znana, Dubrava!
Streljaštvo, rukomet, karate i pčelice, to su naše zlatne medalje.
Stara škola naša složnom pjesmom odzvanja!
Tko te pita, ti mu reci: „Nigdje nema ljepšeg djetinjstva!“
Tko te pita, ti mu reci: „Samo je jedna škola Dubrava!“

Tekst i glazba:
Tatjana Devčić Stefanović, prof

Zanimljivosti o školi

Davne 1787. godine nastojanjem  župnika Ivana Kosa  prvi put je otvorena škola u Dubravi. Prvi učitelj bio je župni orguljaš Josip Dermenčić, a prvobitna je školska zgrada bila drvena, sagrađena od „hrastovih piljenica“. Radilo se o trogodišnjoj školi s jednim učiteljem i mjesnim župnikom kao ravnateljem. Zbog slabog odaziva škola je bila zatvorena već 1795. i ponovno otvorena 1803. zahvaljujući naredbi da se roditelji prisile slati djecu u školu.

Na mjestu stare škole 1859. godine podignuta je nova školska zgrada (otprilike ispred današnje), no i nakon što je škola postala obavezna od 1879./90., učitelji su se s nezadovoljstvom osvrtali na nespremnost općinskih vlasti da kazne one koji djecu ne šalju u školu. Na mjestu gdje se danas nalazi Dom zdravlja 1888. godine sagrađena tzv. donja škola s jednom učionicom i učiteljskim stanom . Uskoro je započela gradnja još jedne trorazredne školske zgrade (tzv. gornje škole „na učiteljevom vrtu i voćaru“ – kraj sadašnje sportske dvorane) koja je otvorena 1897. godine.

Franjo Ledinščić je. preuzeo ravnateljstvo 1900. Te je godine nastavu pohađalo ukupno 288 učenika. Učitelji su bili preopterećeni – npr. Amalija Tkalčević obučavala je 98 djece, a Vlasta Ivanuš 91 dijete. Zbog te situacije broj učitelja se povećao na sedam.  Na više od 120 svojih stranica Spomenice (od 1900. do 1935.) Franjo Ledinščić je ostavio mnogo osobnih razmišljanja, opisa, bilježaka o ljudima i prilikama, ali i kritičkih primjedaba o politici prema „učiteljstvu“ i prosvjeti općenito.

Neposredno prije Prvog svjetskog rata u školu je upisano 600 učenika, a zbog velikog broja djece nastava se odvijala u dvije smjene. Učitelji su aktivno bili uključeni u život mjesta. Povodom Svete potvrde 2. lipnja 1935. školu je posjetio i potpisao se u Spomenicu zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac. Zadnji prijeratni upis unesen je školske godine 1938./39., a sljedeći je unio 1945. ravnatelj Milan Bakšić uz napomenu da su listove koji nedostaju istrgli neprijateljski vojnici 1944. godine.

1948. godine u Dubravi je odobrena (ali ne i uvedena) tzv. sedmoljetka a zakonom je 1950. propisano i obavezno osmogodišnje školovanje .U veljači 1953.  godine konačno je završena i nova škola, sadašnja školska zgrada.

Energetska obnova škole

Upravni odjel za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Zagrebačke županije u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom sjeverozapadne Hrvatske (REGE-a) uspješno su prijavili projektnu dokumentaciju na Poziv za dostavu projektnih prijedloga „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja“, koji je objavljen u studenom 2016., a financirao se iz Europskog Fonda za regionalni razvoj (EFRR), u kojem je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja u ulozi Posredničkog tijela razine 1 (PT1), a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u ulozi Posredničkog tijela razine 2 (PT2). Projekt Energetske obnove osnovne škole Dubrava
provodio se u okviru prioritetne osi 4. „Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije“, Specifičnog cilja 4c1 “Smanjenje potrošnje energije u zgradama javne namjene“ Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020.
Izradu projektne dokumentacije financirala je Zagrebačka županija.
U realizaciji ovog Projekta, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost bio je Partner Školi, o čemu je potpisan i Sporazum. Dana 8.5.2017. održano je javno otvaranje ponuda nakon provedenog postupka javne nabave za izvođenje radova na energetskoj obnovi škole i izgradnji kotlovnice na biomasu. Dana 31.05.2017. godine Škola je zaprimila obavijest Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da se za energetsku obnovu OŠ Dubrava dodjeljuje bespovratna sredstva u iznosu od 1.846.334,53 kn. Preostali iznos od 3.945.285,72 kn osigurala je Zagrebačka županija koja je osnivač škole.
Za dodjelu bespovratnih sredstava potpisan je Ugovor sa Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja.
U srpnju 2017. godine započeli su radovi na energetskoj obnovi zgrade Osnovne škole Dubrava i izgradnja kotlovnice na bio masu. Energetska obnova zgrade je obuhvatila kompletnu sanaciju krovišta, zamjenu fasadne stolarije i izradu nove fasade. Energetski razred zgrade škole E, nakon energetske obnove, postao je razred C.
Osim radova na energetskoj obnovi i novoj kotlovnici na bio masu izvedeni su radovi i unutar škole, na dijelu gdje je stari drveni grednik bio u izuzetno lošem konstruktivnom stanju.
Imamo novu stropnu konstrukciju i novouređene učionice s novim elektroinstalacijama i radijatorima. Učionice su prozračne i ugodne za boravak. Radovi su završeni u svibnju 2018. godine.

Ukupna vrijednost ove investicije iznosila je 8.145.104,00 kn uključivo PDV. Zagrebačka županija navedeni Projekt financirala je s 5.434.862,00 kn, a Europski fond za regionalni razvoj s 2.710.242,00 kn bespovratnih sredstava.
Od srpnja 2019. do prosinca 2020. trajali su radovi koji su obuhvatili rekonstrukciju školske kuhinje i blagovaonice, praktikuma za biologiju i kemiju, prostora arhive i učionice za POOG-u. te uređenje prilaza školi sa stražnje strane. Kuhinja je opremljena suvremenom kuhinjskom opremom, a blagovaonica i praktikum novim namještajem.
Od prosinca 2019. do svibnja 2020. trajali su radovi na sanaciji zbornice, knjižnice i uredskih prostora. Zbornica i uredski prostori opremljeni su novim namještajem. Navedene radove i opremu financirala je Zagrebačka županija, odnosno Upravni odjel za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kultu. Ukupna vrijednost ove investicije je 2.892.629,17 kn.
U razdoblju od 2017. do 2020. godine u Osnovnu školu Dubrava uloženo je 11.555.524,35 kn, od čega je 9.292.483,32 kn uložila Zagrebačka županija, osnivač Osnovne škole Dubrava.
Zagrebačka županija vodi brigu i o područnim školama, pa je tako i izrađena projektna dokumentacija za rekonstrukciju sanitarnih čvorova u PŠ Farkaševac. Tijekom mjeseci srpnja i studenog 2020. škola je nabavila četiri pametne ploče koje je financirala Zagrebačka županija. Pametne ploče koriste se u matičnoj i područnoj školi Farkaševac.

U sklopu projekta e-Škole u školi je postavljena pasivna mrežne oprema, ista je aktivirana,  a dana 30. lipnja 2023. isporučena nam je oprema  – pametni ekrani, dva ekrana u matičnu školu i jedan u PŠ Farkaševac u sklopu projekta: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće”.

Skip to content