TIKVIJADA

30.10.09. u Područnoj školi Farkaševac održana je jubilarna deseta Tikvijada.

Kao i svake godine, učenici Područne škole Farkaševac uzbuđeno su se pripremali za Tikvijadu. Cijeli tjedan su pričeli kako će s tatom izrađivati svoju tikvu. Odlučili su da će baš njihova ove godine odnijeti pobjedu kao najljepša tikva. Neki su tikve imali kod kuće dok su drugi prevrnuli cijelo susjedstvo ne bi li pronašli odgovarajuću.

Obzirom na sveopću globalizaciju, dostupnost informaciji, učenici su već godinama bombardirani Halloweenom, kako po trgovačkim centrima tako i od strane današnjih medija. Učenici su se našli u čudu i stalno zapitkivali zašto i mi ne slavimo taj blagdan? Budući da je škola u prvom redu obrazovna institucija, odlučili smo na pravilan način objasniti učenicima što je to Halloween, gdje se slavi, kako je nastao i na koji način se obilježava. Zbog svega toga, još prije deset godina, došli smo na ideju da organiziramo svake godine svečanost tikvi, tzv. Tikvijadu. Uostalom, kao što postoji Dan jabuka zašto ne bi postojao i Dan tikvi? Nisu li tikve u današnje vrijeme nepravedno podcijenjene dok svi mogući stručnjaci govore o nutricionističkim vrijednostima tikve? Rezultat svega toga jest da učenici više i ne spominju Halloween, nego svoju Tikvijadu kojoj se jako vesele.

Konačno je osvanuo i petak, taj dugo očekivani dan. U školu su učenici donijeli različite tikvice. Bilo ih je svakakvih boja i oblika. Napravili smo izložbu tikvica i ponešto naučili o njima. Upoznali smo jestive i ukrasne tikvice. Naučili smo da od tikava dobijamo ulje, ali da su i tikvice jako ukusne. Josip Šavorić nam je donio tzv. TURKINJU.  Nju smo dali našoj školskoj kuharici, teti Dari, i zamolili je da je ispeče. Cijelo jutro iz kuhinje se širio zamaman miris pečene tikve. Jedva smo dočekali veliki odmor da je isprobamo. Za to vrijeme, dok se tikva pekla, neki učenici su slikali tikve, neki pisali pjesme, priče i igrokaze o tikvama, ovisi o razredu.

Kada je konačno tikva bila pečena, skupili smo se svi u našem malom hodniku i čekali da program počne.

Prvo nam je Josip Šavorić ponudio pečenu tikvu. Bilo je zaista komično promatrati djecu koja prvi puta u životu jedu tako nešto. Neki učenici su bili oduševljeni, a neki su se toliko mrštili i prigovarali da smo svi zajedno „pucali“ od smijeha.

Nakon degustacije tikve, učenici trećeg razreda su nam izveli nekoliko igrokaza koje su sami napisali na satu hrvatskog jezika. Poslije njih, učenici četvrtog razreda su pročitali svoje sastavke koje su također sami izmislili. Poslije toga nastupilo je ocjenjivanje tikvi koje su učenici zajedno sa svojim roditeljima izradili kod kuće. Ove godine, učenici su nadmašili sami sebe svojom kreativnošću. Bilo je tu zaista svega. Tikve su se pretvorile u klaune, dobroćudna čudovišta, pankere i sl. Stručni žiri, koji je bio sastavljen od učitelja niže smjene,  imao je velikih problema u ocjenjivanju najljepše tikve. Zbog toga je osim kategorije najljepša tikva uveo još nekoliko kategorija i to: najveća tikva, najsmješnija tikva,najukusnija tikva,  najmanja tikva i najstrašnija tikva. Kada smo konačno odredili najljepše tikve, svi smo bili jako veseli. Nadamo se da će sljedeća Tikvijada biti još bolja.

Fotografije Tikvijade možete pogledati u foto - galeriji.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 2. 11. 2009.