"Ljubičasti dan"

Dan 26. ožujka je “ljubičasti dan”, dan kada se širom svijeta ljubičastom bojom iskazuje solidarnost s osobama koje imaju epilepsiju.

Dan je osnovan 2008. godine inicijativom djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi.  Zbog osjećaja usamljenosti i nerazumijevanja, Cassidy koja je tada bila devetogodišnja djevojčica s epilepsijom,  izrazila je želju da svima govori o epilepsiji  i da pokaže kako se ljudi s epilepsijom ne razlikuju od drugih ljudi.  Zbog navedenog je Cassidy odlučila otkriti kako ona u svoje slobodno vrijeme voli glumiti u reklamama i filmovima, igrati se vani sa svojim prijateljima, brinuti se o svojim ljubimcima i provoditi vrijeme sa svojom obitelji.  Tijekom prošlih godina Cassidyno lice se smiješilo sa tisuće plakata i slalo poruku „ Želim da ljudi znaju da nisi sam ako imaš epilepsiju!“

Stotine različitih organizacija u različitim zemljama svijeta su prepoznale vrijednost i važnost te poruke i pridružile se obilježavanju manifestacije „Ljubičastog dana“.

Dana 26. ožujka ljudi iz cijelog svijeta nose ljubičasto  kako bi pružili podršku osobama s epilepsijom. Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja je internacionalna boja epilepsije, a isto je tako povezana i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja  kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.

Ljubičasto su nosili učenici i djelatnici naše škole.

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 29. 3. 2021.