Zasadi drvo, ne budi panj

Učenici drugog razreda PŠ Farkaševac sudjelovali su u građanskoj inicijativi Dani kolektivne sadnje drveća. Cilj građanske inicijative je potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da samostalno ili u suradnji sa svojim lokalnim jedinicama u tri dana diljem Republike Hrvatske zasade što više stabala kako bi doprinijeli ozelenjivanju svojih životnih sredina.

Sudjelujući u akciji ostvareno je nekoliko ishoda iz predmeta Prirode i društva:

PID OŠ B.2.1.Učenik objašnjava važnost odgovornoga odnosa čovjeka prema sebi i prirodi.

PID OŠ B.2.3.Učenik uspoređuje, predviđa promjene i odnose te prikazuje promjene u vremenu.

PID OŠ C.2.3.Učenik opisuje ulogu i utjecaj zajednice i okoliša na djelatnosti ljudi mjesta u kojemu živi te opisuje i navodi primjere važnosti i vrijednosti rada.

Sadnju drveća u našem mjestu organizirala je Općina Farkaševac. U pomoć su pozvali članove udruge Dabrovi s Pupine bare te učenike iz PŠ Farkaševac.

Na inicijativu škole odlučeno je da će se saditi sadnice crvene bukve. Naime, u crkvenom dvorištu, u neposrednoj blizini škole nalazi se prekrasna stara bukva.

Njezina starost procijenjena je na oko 150 godina. Njezinoj starosti svjedoče i stare fotografije koje smo pronašli na stranicama Općine Farkaševac.

Zbog različitih klimatskih promjena počela se sušiti. Obzirom da je ispod bukve bilo mnogo mladih biljaka odlučeno je da će se one presaditi i tako sačuvati uspomena na staru crvenu bukvu.

Cijela akcija odvijala se na ribnjaku 26. listopada 2019. godine.

Oko 16.00 sati okupili su se na ribnjaku članovi udruge Dabrovi s Pupine bare, pročelnica Jadranka Đurasek, djelatnica općine Ivanka Kušen te učenici drugog razreda PŠ Farkaševac.

Svi zajedno prihvatili su se posla. Sadnja bukava odvijala se u veselom ozračju. Zasađeno je ukupno pet stabala.

Na kraju su se svi zajedno osladili keksima i sokovima.

Bilo je jako lijepo...

objavio: Lidija Hatadi   datum: 27. 10. 2019.