Terenska nastava - šuma Česma - PŠ Farkaševac

Dana 12. listopada išli smo na terensku nastavu u šumu „Česma“. Išao je 6.f i POG u pratnji učiteljica: Branke Arki, Jasnice Mahnet i Vedrane Ćetković. Učiteljice su bile jako susretljive pa su nam pomogle u jaaaako puno stvari koje nismo znali izvršiti. Bili smo podijeljeni u pet skupina. Svaka skupina imala je svoj zadatak...

Životni uvjeti u šumi

Zadatak naše skupine bio je ispitati životne uvjete u šumi. Prvo smo našli dobro mjesto za iskapanje zemlje. Uzeli smo epruvete i stavili u njih zemlju te ulili destiliranu vodu i pričekali jednu minutu. Ispitali smo kiselost zemlje tako da smo stavili lakmus-papir i vodu pomiješanu sa zemljom te zaključili da je zemlja slabo kisela. Zatim smo izmjerili temperaturu tla i zraka pomoću termometra i zaključili da je temperatura zraka  15 stupnjeva, a tla 20 stupnjeva.

Izrada otiska kore drveta

Zadatak naše skupine bio je izrada otiska kore drveta. Potrebni su nam bili: papir, pastele i glinamol. Na koru hrasta lužnjaka, običnoga graba i bagrema prislonili smo papir i po njemu prelazili pastelama. Zatim smo dobro izmijesili glinamol i prislonili ga na koru drveta. Na glinamolu su nam ostali otisci kore drveta.

Sloj drveća u šumi

Promatrali smo drveće u šumi. Vidjeli smo razne vrste drveća, sakupljali njihove plodove i lišće. Također smo izmjerili opsege nekih stabala na visini od 150 cm.

Promatranje biljaka

Promatrali smo biljke koje smo uspjeli prepoznati. Prvo smo proučavali paprat. Ona raste u prizemnom sloju kontinentalne- listopadne šume. Ima podzemnu stabljiku – podanak. Podanak omogućuje razvoj biljke u proljeće. Listovi paprati su rasperjani i perasto urezani. Paprat raste na osobito vlažnom tlu. Biljka nije jestiva. Ona je proizvođač te pripada jednoj od najstarijih grupa biljaka. Ima i paprati koje žive u vodi.

Proučavanje životinja

Naš je zadatak bio proučavanje životinja koje susretnemo. Imali smo sreće da smo nakon nekoliko koraka od ulaska u šumu vidjeli malu skakutavu, crno-smeđu žabu. Naš Saša je kao najhrabriji član cijele skupine uhvatio žabu te smo je mogli detaljno proučiti, a napravili smo i nekoliko uspješnih fotografija.

Zaključak – u šumi nam je bilo lijepo, uživali smo u svježem zraku, dobro se zabavili, a i ponešto naučili. Nakon povratka u školu, u učionici informatike zapisali smo naša zapažanja, ispisali slike te sve materijale iskoristili za naš plakat.

KAD BI BAREM SVAKI DAN BIO TAKO ZANIMLJIV I POUČAN!

Učenice 6.f

objavio: Lidija Hatadi   datum: 27. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »