Mali instrument velikih mogućnosti

12. svibnja 2010. g. održano je edukativno, glazbeno predavanje pod nazivom "Usna harmonika u blues glazbi".

Iz naše školske dvorane dopirali su zvuci blues glazbe. Što je to? Dva blues majstora, Tomislav Goluban i Tomislav Novak, odličnim koncertom  usne harmonike i gitare pobliže su nam objasnili ovaj glazbeni pravac.

Saznali smo mnogo toga o blues glazbi te vrstama, dijelovima i načinu sviranja usne harmonike. Vrlo poučno! Cijela prezentacija bila je zabavna zbog glupiranja gospodina Golubana. Nikada, ali baš nikada nije ostajao bez riječi! Ako se pitate da li je to dobro ili loše, ne mogu vam dati odgovor, jer ni ja ne znam.

Za početak smo čuli ponešto o vrstama usnih harmonika. Vidjeli smo najmanju, piccolo usnu harmoniku, simpatičnog naziva Little Lady, čiji se zvuk čuo čak i u svemiru. Nezanimljivih priča nije nedostajalo! Što se tiče same glazbe  čuli smo i nekoliko autorskih skladbi jer dečki imaju band pod nazivom "Little Pigeon's ForHill Blues". U intervjuu koji je slijedio poslije koncerta dečki se nisu mogli složiti da li je band nastao 2001. ili 2005. g. To je ipak tu negdje! Inače su super duo: za razgovore koriste znakove, instrumenti im se savršeno nadopunjuju te koliko je Tomislav G. pričljiv, Tomislav N. nije. Savršeno!

Za svoju prezentaciju kažu da se nastojali usnu harmoniku prikazati kao "mali instrument velikih mogućnosti". No, dečki su i samokritični! Tomislav Goluban je naglasio da misli da su previše pričali, a premalo svirali. Zato su nam obećali da će se ponovno vratiti u našu školu, no isključivo zbog svirke.

Blues on!!!smiley

Izvor: Josipa Biljan, Tomislav Goluban

objavio: Tatjana Devčić Stefanović   datum: 17. 5. 2010.

« Svibanj 2024 »