Na malenom brijegu

Učenici nižih razreda PŠ Farkaševac i PŠ Nova Kapela  posjetili su izletiše "Na malenom brijegu."

Na izlet smo krenuli 3. svibnja 2016. godine. Polazak je bio ispred škole. Jutro je obećavalo kišu. Svi smo se nadali da se to ipak neće dogoditi. Ukrcali smo se na autobus i veselo mahnuli roditeljima. Pred začuđenim pogledima učenika izmjenjivali su se pitomi brežuljci obrasli ogromnim šumama i šarolikim poljoprivrednim parcelama. Izletište "Na malenom brijegu" nalazi se na vrhovima Bilogore, u malom selu Ribnjačka.

Na samom ulazu dočekala nas je prekrasna poruka:

''PRAVA LJUBAV I PRIJATELJI VJEČNI SU KAO VODA, KAMEN, ZEMLJA…''

Pokraj te poruke zapisane u kamenu stoji stara kruška ispod koje je nakada djed današnjih vlasnika zaprosio baku.

Kruška stoji i danas te stvara hlad umornim putnicima. Tako je dočekala i nas zajedno s ljubaznim i neobičnim domaćinima.

Uveli su nas na svoje imanje i avantura je počela.

Nakon upoznavanja gospodarstva, prvi zadatak učenika bio je prizivanje duha Bergmandela. Izgledao je zastrašujuće. Ubrzo smo saznali da je Bergmandel dobri duh koji čuva gospodarstvo. Zamolili smo ga za par fotografija.

Na imanju smo otkrili veliko drveno prijestolje. Saznali smo da pripada Vedama, čarobnim bićima koja žive na Bilogori. Njihov zadatak bio je čuvati rudare prilikom kopanja ugljena.

Poslije ovakvih uzbuđenja hitno nam je trebao odmor. Vratili smo se u kuću i predahnuli. Na stolovima su nas dočekali čudni medaljoni, hrpa papira, škarica itd. Na opće čuđenje voditelji su nam odlučili pokazati kako se izrađuju čarobni štapići. Svi su radosno prionuli na posao.

Nakon degustacije vedskih frkančića krenuli smo u potragu za vedskim blagom. Pronašli smo drvenu ploču, kredu i pismo. Vratili smo se i otkrili da su to slova koja nedostaju na starom zapisu. Uz pismo na kojem su se nalazila slova glagoljice otkrili smo pravo blago, a ono glasi: "LJUBAV, DOBROTA, ZDRAVLJE, PRIJATELJSTVO."

Nakon uspješne potrage nazdravili smo sa sokom od bazge i krenuli na vedske igre.

Bilo je važno sudjelovati i družiti se.

Super smo se proveli. wink

objavio: Lidija Hatadi   datum: 4. 5. 2016.