Zdravljem do zvijezda

Učenici 3.a razreda provode projekt iz Građanskog odgoja pod nazivom Zdravljem do zvijezda.

Cilj projekta: upoznati i usvojiti osnovne pojmove o demokraciji, upoznati učenike s lokalnom samoupravom, s ulogom ravnateljice i pedagoga u školi, razvijati odgovorno ponašanje na društvenim mrežama, razlikovati pravilnu od nepravilne prehrane te razumjeti važnost pravilne prehrane.

Jačanje kompetencija učenika za pokretanje građanskih akcija te podizanje svijesti o tome da sami mogu puno učiniti za sebe i svoju lokalnu zajednicu.

Projekt provode od početka školske godine. U njega su uključeni svi učenici trećeg razreda.

Očekivani ishodi učenja i kompetencija/e koje su razvijane u projektu

goo A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.

goo A.2.2. Aktivno zastupa ljudska prava.

goo C.1.1. Sudjeluje u zajedničkom radu u razredu.

goo C.1.3. Promiče kvalitetu života u razredu.

osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.

osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.

osr C.4.3. Prihvaća društvenu odgovornost i aktivno pridonosi društvu.

Ovo su samo neke od aktivnosti koje su proveli u razredu:

• razgovor o globalnoj pandemiji
  • igra: Prepoznaj svoje osjećaje
  • igre na mreži i ponavljanje dječjih prava
  • analiza dječjih prava
  • posjet načelniku, Tomislavu Okroši
  • stare igre
  • analiza školskog jelovnika
  • istraživanje o zdravoj prehrani učenika
  • dobrovoljno mjerenje učenika
  • razgovor sa školskom kuharicom itd.

Kod načelnika Dubrave ponudili su svoj prijedlog o postavljanju sprava za vježbanje na dječje igralište.​

Prijedlog dječjeg igrališta

U srijedu, 2. veljače 2022. godine primili su mail načelnika Dubrave, Tomislava Okroše. Napisao im je da se slaže s njihovim projektom i da će sve učiniti kako bi dobili sprave za vježbanje na dječjem igralištu. Bili su presretni.

Radom na ovom projektu, učenici 3.a razreda naučili su kako se može djelovati u lokalnoj zajednici, kako mogu pomoći sebi i drugima, na koji način mogu doći do nekog cilja. Osim toga, popravili su izražavanje pred kamerama, nisu više tako sramežljivi te vjeruju u sebe i svoje sposobnosti.

Popravili su svoje prehrambene navike, svaki dan vježbaju i puno više se kreću po svježem zraku.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 16. 2. 2022.