Ljepote moje domovine

Učenici trećeg razreda PŠ Farkaševac završili su međunarodni projekt Ljepote moje domovine.

Cilj projekta bio je proširiti znanja učenika o različitim krajevima naše domovine.

Kroz druženje s učenicima iz različitih škola iz različitih krajeva RH učenici su  upoznali prirodno-zemljopisne uvjete, gospodarstvo, naselja i kulturno povijesne znamenitosti tih krajeva.

Kroz razna područja saznali su o sličnostima i razlikama krajeva RH, razvijali odgovorno ponašanje prema nasljeđu naših predaka te ljubav prema domovini. Međusobno su komunicirali putem vidokonferencije, razvijali toleranciju i međusobno poštovanje za aktivno sudjelovanje u predstavljanju svoga kraja.

Ostvareni ishodi

PID OŠ B.3.4.

Učenik se snalazi u prostoru, tumači plan mjesta i kartu zavičaja, izrađuje plan neposrednoga okružja i zaključuje o povezanosti prostornih obilježja zavičaja i načina života ljudi.

PID OŠ C.3.1.

Učenik raspravlja o ulozi, utjecaju i važnosti zavičajnoga okružja u razvoju identiteta te utjecaju pojedinca na očuvanje baštine.

PID OŠ C.3.2.

Učenik raspravlja o utjecaju pravila, prava i dužnosti na pojedinca i zajednicu.

PID OŠ C.3.3.

Učenik povezuje prirodno i društveno okružje s gospodarstvom zavičaja.

PID OŠ D.3.1.

Učenik opisuje različite primjere korištenja, prijenosa i pretvorbe energije na temelju vlastitih iskustava.

PID OŠ A.B.C.D.3.1.

Učenik uz usmjeravanje objašnjava rezultate vlastitih istraživanja prirode, prirodnih i/ili društvenih pojava i/ili različitih izvora informacija.

OŠ HJ A.3.4.

Učenik piše vođenim pisanjem jednostavne tekstove u skladu s temom.

OŠ HJ A.3.6.

Učenik razlikuje uporabu zavičajnoga govora i hrvatskoga standardnog jezika s obzirom na komunikacijsku situaciju.

OŠ HJ B.3.2.

Učenik čita književni tekst i uočava pojedinosti književnoga jezika.

OŠ HJ B.3.4.

Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta.

OŠ GK B.3.3. Učenik izvodi glazbene igre uz pjevanje, slušanje glazbe i pokret uz glazbu.

OŠ LK A.3.1. Učenik likovnim i vizualnim izražavanjem interpretira različite sadržaje

Neke od provedenih aktivnosti

1. Predstavljanje partnerima

Kratak video - poveznica

2. Organiziranost lokalne zajednice

Na satovim razrednika učenici su učili o pravima djeteta te kako surađivati na nivou lokalne zajednice.

3. Sve oko mene

Na satovima prirode naučili su se orijentirati u prostoru te izradili plan mjesta.

4. Izrada makete mjesta

Na satu Likovne kulture izradili su svoju maketu mjesta.

5. Posebnosti zavičaja i znamenite osobe

Istraživali su posebnosti svoje škole te uočili da ove godine slave 190 godina postojanja škole.

6. Obilježili su Međunarodni dan djeteta, 20.11.2020.

Ponovili su dječja prava i snimili kratak video.

Poveznica na video

7. Održali su videokonferencija s OŠ "Valentin Klarin", PŠ Kali

Videokonferencija se održala 26. 11.2020.

Tema videokonferencije je bila književni i zavičajni jezik Republike Hrvatske.

Za tu prigodu učenici su se posebno uredili i pripremili. Bili su jako uzbuđeni i sretni.

Posebno su se radovali što će upoznati učenike s kojima su surađivali i prošle godine.

Nakon uvodnog predstavljanja i upoznavanja slijedio je razgovor o zavičajima u kojima se učenici nalaze. Učenici su opisivali svoj zavičaj te njegove posebnosti.

Objasnili su kojim narječjem govore i prezentirali ga.

Poveznica na rječnik

8. Za Božić u suradnji s OŠ OPuzen izradili smo izložbu likovnih radova.

9. Promatrali su svoj zavičaj prekriven snijegom.

10. U petak, 5. veljače 2021. godine učenici trećeg razreda održali su videokonferenciju sa PŠ Kali. Razgovarali su o sigurnosti na  internetu, igrli kviz i dobro se zabavili.

11. Obilježili su Dan planate Zemlje te posjetili reciklažno dvorište u Farkaševcu.

12. Održali su videokonferenciju s OŠ Opuzen te prezentirali svoj nizinski zavičaj.

Radom na ovom projektu učenici su upoznali posebnosti svojeg zavičaja. Veselili su se svim aktivnostima i marljivo radili cijele godine.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 7. 6. 2021.