Ljubav nas veže i spaja

Učenici trećeg razreda završili su međunarodni projekt Ljubav nas veže i spaja.

Ciljevi projekta bili su:

• razvijanje socijalne osjetljivosti te potrebe pomaganja i uključivanja učenika u akcije za dobrobit zajednice, posebno djece i starijih osoba
  • poboljšanje kvalitete života i zdravlja djece oboljele i liječene od malignih bolesti
  • promicanje i razvoj volonterstva
  • poticanje kreativnosti i stvaralaštva u odgoju i obrazovanju, te organiziranje edukativnih, kreativnih i humanitarnih programa i radionica s ciljem senzibiliziranje djece o potrebama vršnjaka zahvaćenih elementarnim nepogodama.

Ishodi

osr A.2.1.

Razvija sliku o sebi.

osr A.2.2.

Upravlja emocijama i ponašanjem.

osr A.2.4.

Razvija radne navike.

osr B.2.1.

Prepoznaje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.

osr C.2.1.

Razlikuje sigurne od nesigurnih situacija u zajednici i opisuje kako postupiti u rizičnim situacijama.

osr C.2.3.

Pridonosi razredu i školi.

goo A.2.1.

Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.

goo A.2.2.

Aktivno zastupa ljudska prava.

Ovo su samo neke od provedenih aktivnosti

18.1.2021.

Učenici trećeg razreda gledali su različite emisije posvećene zaštiti od potresa. Proveli su evakuacijske vježbe.

Na satu Hrvatskog jezika pisali su priče o potresu.

U školskom hodniku pronašli su plan evakuacije i spašavanja te slijedili oznake.

21. 2. razgovarali su o važnosti prijateljstva te obilježili Međunarodni dan zagrljaja.

Dogovorili su se da će sami organizirati humanitarnu pomoć. Napisali su obavijesti, zalijepili ih posvuda po školi, snimili svoju prvu radio emisiju te napravili zajedničku sliku zagrljaja.

Već drugi dan počeli su u školu donositi školski pribor za djecu pogođenu potesom. Razgovarali su o različitim humanitarnim organizacijama. Razgovarali su o Crvenom križu te odlučili osnovati svoj Školski crveni križ.

Na narukvice su zalijepili oznake crvenog križa i zajednički se fotografirali.

Na kraju su izradili svoj seizmograf.

U humanitarnu akciju uključio se i četvrti razred PŠ Farkaševac.

Svaki razred napunio je jednu kutiju različitim školskim priborom, pismima potpore itd.

Vrlo brzo stigao je odgovor od djece iz OŠ Sisak. Poslali su svoju slikovnicu u koju su snimili zahvalu učenicima 3. i 4. razreda PŠ Farkaševac.

Iskrene dječje riječi izmamile su suze. Djeca su bila iskreno dirnuta i ponosna na svoj doprinos.

Projekt je nastavljen nizom različitih aktivnosti.

9. veljače održana je videokonferencija s PŠ Kali. Razgovarali su o lažnim vijestima, sigurnom internetu, vršnjačkom nasilju i sl. Na kraju su odigrali kviz.

Od važnijih datuma još su obilježili Dan očeva, Majčin dan i Dan obitelji.

POVEZNICA NA SLIKOVNICU

Projektne aktivnosti nastavljene su održavanjem videokonferencija.

Prva videokonferencija održana je 16.4. 2021. s učenicima iz posebne skupine u našoj školi. Budući da su učenici bili dugo na online nastavi, pozvani su na videokonferenciju s učenicima trećeg razreda.

Druga je održana na Dan planeta Zemlje s učenicima OŠ Opuzen.

Razgovarali su o različitim negativnim utjecajima na prirodu. Promišljali su kako oni mogu djelovati i kako pomoći svojoj planeti. Videokonferencija je protekla u ugodnom raspoloženju. Nakon toga posjetili su reciklažno dvorište i naučili sve o pravilnom spremanju otpada.

Zadnja videokonferencija održana je 10 lipnja. Učenicima OŠ Opuzen prezentiran je mali video u kojem su glumili učenici trećeg razreda.

Krajem petog mjeseca naučili su osnove pružanja prve pomoći. Ovako je to izgledalo.

Radom na ovom projektu učenici su naučili kako pomoći jedni drugima. Vrlo rado su sudjelovali u svim aktivnostima. Jedva čekaju novi projekt.

objavio: Lidija Hatadi   datum: 8. 6. 2021.