10 godina životne zajednice u Mostarima

U Kulturnom centru u Dubravi jučer je obilježeno 10 godina životnih zajednica Udruge za autizam – Zagreb (UAZ) pod naslovom:

„Organizirano stanovanje – stambene zajednice – životne zajednice: 10.10.10.“

Skup je otvorio predsjednik UAZ-a Igor Ružić pozdravivši sve nazočne.

Kako bi se svi nazočni upoznali s licem i naličjem svakodnevice životnih zajednica UAZ-a, prikazana je radna verzija dokumentarnog filma „Zajednice“ koji snima i režira  gdin Miran Krčadinac. Nakon filma, riječ je preuzela dugogodišnja predsjednica UAZ-a gđa Slavica Dujmović te se slavljenički i kritički osvrnula na ideju koju su ona i ostali roditelji-pokretači imali kad su prije petnaestak godina počeli razmišljati o boljoj budućnosti za svoju djecu. Hrabra i nimalo jednostavna priča realizirana je otvaranjem prve životne zajednice u selu Mostari za šest korisnika 10. listopada 2010., nakon čega je uslijedilo otvaranje i druge životne zajednice u stanu u zagrebačkom naselju Novi Jelkovec. U pisanom se izvještaju još jedna roditeljica-osnivačica, gđa Marija Dasović, osvrnula na nepotpun zakonodavni i zahtjevan društveni kontekst ove vrste deinstitucionalizacije, zbog čega je UAZ i dalje jedina roditeljska udruga u RH koja pruža ovakav tip socijalne skrbi. U raspravi koja je uslijedila sudjelovali su voditelji životnih zajednica u Mostarima i Jelkovcu, gđa Vlasta Radan i g. Danijel Pilaković, koji su prisutnima iz prve ruke govorili o svakodnevnom radu s korisnicima, Lidija Penko koja je pohvalila ideju i realizaciju životnih zajednica čestitavši UAZ-u i roditeljima na hrabrosti i ustrajnosti, te Anita Dražetić, voditeljica projekta izgradnje treće životne zajednice u Vukšincu. Upravo na temelju znanja i iskustva postojećih zajednica UAZ je uspio za taj projekt povući bespovratna sredstava Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, što je pokazatelj koliko su UAZ-ove zajednice kvalitetne i prepoznatljive, ne samo unutar Hrvatske. I na tom projektu UAZ-ov je partner lokalna zajednica, Općina Dubrava i Osnovna škola Dubrava koja je UAZ-u uz simbolični najam prepustila desetljećima prazne zgrade područnih škola u Mostarima i Vukšincu koje ovako opet dobivaju i sjaj i javnu funkciju.

Izvor: Udruga za autizam Zagreb

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 11. 10. 2020.