Sistematski pregled djeteta prije upisa u prvi razred

Sukladno uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o mjerama zaštite tijekom epidemije, te preporukama Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora Plan i program mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja provoditi će se sukladno mogućnostima poštivanja mjera i uputa nadležnih tijela.

Liječnički pregled obavlja nadležni tim školske medicine pri Službi za školsku i sveučilišnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije. Za našu školu nadležna je liječnica školske medicine u Domu zdravlja Ivanić Grad – Ambulanta školske medicine, Omladinska 25, Ivanić Grad (niže dolje su navedeni kontakti)

Služba za školsku i adolescentnu medicinu svoj je rad prilagodila novonastaloj situaciji vezanoj uz epidemiju izazvanu novim koronavirusom.

Obavijest o pregledu

Obzirom na specifičnu epidemiološku situaciju i organizacijske mogućnosti, za pregled se prethodno (telefonski ili e mailom) treba najaviti u vremenu od 13,00 h do 14,00 h odnosno 18,30 h do 20,00 h ovisno radi li nadležni tim u jutarnjoj ili popodnevnoj smjeni. Mole za strpljenje, a odgovor će nastojati poslati unutar 72 h.
Narudžbe neposrednim kontaktom nije uputno raditi!

Popis dokumentacije koju je potrebno dostaviti po mogućnosti e-poštom 3 dana prije termina pregleda ( donijeti na upis ako roditelji nemaju mogućnost pristupa internetu i slično):

• Upitnik s anamnestičkim podacima koji ispunjava roditelj (Upitnik za roditelje) nalazi se na web stranici Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije (nalazi se i u privitku obavijesti)
  • Preslike cjepne iskaznice ili ispis cijepljenja iz pedijatrijskog kartona te
  • Dodatnu dokumentaciju ukoliko postoji (povijest bolesti u slučaju kroničnog
    oboljenja, nalazi logopeda i/ili psihologa, Rješenje o tjelesnom oštećenju, mišljenje predškolske ustanove o razvojnim aspektima djeteta ovisno o kronološkoj dobi).

Upute o potrebi pridržavanja mjera zaštite

• febrilni i s respiratornim tegobama neće biti primljeni,
  • prije ulaska u prostor ambulante ispuniti IZJAVU da niste prema svom saznanju bili u riziku ili ponijeti ispunjenu Izjavu (pronaći na web stranici Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije)
  • prije ulaska u prostor ambulante potrebno je dezinficirati ruke i obuću te staviti masku (ponijeti vlastite)
  • u pratnji može biti samo jedan roditelj,
  • morate doći točno u termin i ne zadržavati se,
  • predviđeno je vrijeme samog pregleda u trajanju od 30 min te 10 min za dezinfekciju i provjetravanje (ukupno 40 min)

Pregled

• U čekaonici se provodi test crteža čovjeka i precrtavanje likova (uz obavezno prethodnu dezinfekciju stola i olovke), a radi postepenog uvođenja djeteta u pregled i manjeg zadržavanja u ambulanti uz mogućnost prilagodbe ovisno o mogućnostima prostora čekaonice.
  • Dijete ulazi samo, iznimno s roditeljem koji se u tom slučaju smješta na udaljenost od
    zdravstvenog osoblja
  • Nakon svakog pregleda provjetriti će se prostor, dezinficirati radne površine.

Ostale napomene

Pregled zubara i vađenje krvi neće se obavljati odnosno provesti će se na jesen ukoliko epidemiološka situaciju bude dozvoljavala.

Pedijatrijski karton će se tražiti na uvid samo ukoliko je to nužno za procjenu uz poštivanje načina rada pedijatrijskih ambulanti.

Kontakti:

tel.            01/2883-086

fax             01/2283-087

e- pošta:  skolska.medicina.ivanic@zzjz-zz.hr

BERNARDA KRNIĆ, dr.med.,spec.školske medicine

MARTINA ČIKOJEVIĆ, med.sestra

RADNO VRIJEME:
pon., čet.:    poslijepodne
ut., sri., pet.:    prijepodne

Priloženi dokumenti:
Upitnik-za-roditelje.pdf (38.42 KB)

objavio: Marijana Kozumplik Kemenović   datum: 14. 5. 2020.