Opera u Lisinskom

Dana 5. veljače 2019.g. realizirana je izvanučionička nastava za učenike šestih i sedmih razreda iz Glazbene kulture. Povodom Dana zaljubljenih posjetili smo KD Vatroslava Lisinskog i poslušali najljepše ljubavne arije, duete i prizore iz operne literature.

Koncert u trajanju od 60 minuta okupio je učenike iz cijele Hrvatske, a mi smo pratili svaki pokret svirača i pjevača iz prvih redova. Glazbeno putovanje pod nazivom Opera u Lisinskom, većini učenika bio je prvi susret sa operom.

Orkestrom Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba ravnao je maestro Josip Šego. Redatelj i voditelj programa, Dražen Siriščević, sažeto nas je i zabavno uputio u tajne opernog svijeta.

Što smo sve slušali i gledali, možete pogledati u galeriji slika koje slijede.

1. Richard Wagner: Svadbena koračnica iz opere Lohengrin

2. Camille Saint-Saëns: Mon coeur s'ouvre à ta voix, arija Dalile iz opere Samson i Dalila / mezzosopranistica Ivana Srbljan

3. W. A. Mozart: Là ci darem la mano, duet Zerline i Don Giovannija iz opere Don Giovanni / sopranistica Josipa Bilić i bariton Ljubomir Puškarić

4. Jakov Gotovac: Ja sam ti o Đurđevu dne, duet Đule i Miće iz 1. čina opere Ero s onoga svijeta / sopranistica Tamara Felbinger Franetović i tenor Nikša Radovanović

5. Georges Bizet: L'amour est un oiseau rebelle, habanera iz opere Carmen / mezzosopranistica Ivana Srbljan

6. Giacomo Puccini: O mio babbino caro iz opere Gianni Schicchi / sopranistica Josipa Bilić

7. Giuseppe Verdi: Bella figlia dell'amore, kvartet iz 4. čina opere Rigoletto /Josipa Bilić, Ivana Srbljan, Nikša Radovanović, Ljubomir Puškarić

8. Gioacchino Rossini: Largo al factotum, arija Figara iz opere Seviljski brijač / bariton Ljubomir Puškarić

Svi izvođači i naši mali te veliki slušatelji.

Dojmovi nakon koncerta bili su vrlo pozitivni. Nadamo se da smo ovim „ljubavnim“ koncertom potaknuli naše učenike da u budućnosti pogledaju barem jednu cjelovitu operu iz široke lepeze opernih ostvarenja čije su djeliće poslušali u programu Opera u Lisinskom.

Sretno Valentinovo!

objavio: Tatjana Devčić Stefanović   datum: 6. 2. 2019.